מדיה

מאי 21

הלכה חדשה: ביהמ"ש העליון קובע כי הנוהג של רשויות מקומיות לאפשר לרבים להגיש את השגותיהם לבקשות להיתר בנייה, יבוטל. מעתה, רק בעלי הזכות במקרקעין יהיו רשאים להגיש התנגדות. רוצים לדעת עוד? קראו את הראיון שנערך עם עו"ד תומר גור, שותף במשרדנו בגלובס:
לצפייה

מאי 21

בשבוע האחרון מעסיקים ועובדים נתקלים בדילמות ייחודיות ובניסיון לשמור על יחסי עבודה והמשכיות עסקית נוכח מציאות קיצונית. בד בבד, גם השיח ברשתות החברתיות הפך בשבוע האחרון למתלהם אף יותר מאשר בארבע מערכות הבחירות. מה מותר ומה אסור להגיד בקבוצת הווטסאפ של העבודה, והאם מעסיק רשאי לפטר עובד בשל התבטאויותיו ברשת? קראו את הראיון שערכו בכלכליסט עם עו"ד אלירן סטריכמן, ראש מחלקת הליטיגציה במשרדנו יחד עם עו"ד אור גולדשמיד, המתמחה בדיני עבודה
לצפייה

אפריל 21

הישג יוצא דופן למחלקת התכנון והבנייה במשרדנו! ועדת הערר לפיצויים והיטלי השבחה במחוז ירושלים, קיבלה את הערעור שהגיש עו"ד תומר גור, שותף במשרדנו, וקבעה כי עיריית ירושלים לא תוכל לגבות היטלי השבחה מנכסים הגובלים בתוואי הרכבת הקלה. הנימוק: "במקרה של תשתית ציבורית, ההתעשרות היא של כלל הציבור. היטל השבחה של הגובלים יביא לאי שוויון ולעיוות, ולכך שהגובל ישלם בכפל". המשמעות: צמצום משמעותי ביכולתן של רשויות מקומיות לגבות היטלי השבחה מנכסים הגובלים ברכבת הקלה.
לצפייה

אפריל 21

אף אחד לא אוהב לשלם ארנונה, אבל כולם מבינים למה הוא נחוץ. עם זאת, עדיין קשה להבין את הכאוס השורר סביב הארנונה - מהתעריפים ושיטות המדידה של העיריות ועד הפטורים המוענקים - וזה עוד בלי קשר לקורונה... עו"ד רוית בר עם מזור, שותפה וראש תחום מיסוי מוניציפאלי במשרדנו, רואיינה לגלובס ונתנה 7 כללים שיסייעו לכם לבדוק שלא שילמתם יותר מדי. .קריאה מעשירה
לצפייה

פברואר 21

קניתם בזול אצל 'רמי לוי'? לפי חקלאי ממושב קדש ברנע, ההנחה הייתה על חשבונו! לפי התביעה, שהוגשה באמצעות משרדנו, ברשת הקמעונאית משלמים באופן קבוע על פחות סחורה משקיבלו בפועל. חקלאים רבים התלוננו בעבר: "החישוב השגוי הפך למקור רווח". ומה טוענים ברשת? כרגיל - "האמת תתברר בביהמ"ש". דווקא לזה אנו מסכימים. רוצים לדעת עוד? קראו בכתבה שפורסמה בעיתון ידיעות אחרונות ובאתר Ynet
לצפייה

נובמבר 20

העיר נתיבות תורחב! בית המשפט העליון קיבל את ערעור עיריית נתיבות, הותמ"ל ורמ"י וביטל את פסק הדין של בית המשפט המחוזי במסגרתו בוטלה תוכנית ההרחבה שיזמה נתיבות להקמת 1728 יחידות דיור, על קרקע שבחלקה שייכת למועצה האזורית שדות נגב. ברכות לעו"ד רון צין, שותף בכיר במשרדנו, ולעוה"ד שלי לב-שרמן אשר ייצגו את עיריית נתיבות בהליך המוצלח. קראו את הידיעה בגלובס
לצפייה

נובמבר 20

הישג משמעותי נוסף למחלקת התכנון והבנייה במשרדנו: בימים אלה דחתה הועדה המחוזית לתו"ב בתל אביב תוכנית לבניית יחידות דיור חדשות בקומת הסולריום של מגדל דיזנגוף האייקוני, אשר היו יוצרות פגיעה אסתטית קשה בחזותו הייחודית של המגדל, כמו גם סכנה בטיחותית חמורה.  רוצים לדעת כיצד שכנעו עוה"ד יובל גלאון ואלינה שכטר את הועדה המחוזית לבטל את התוכנית? קראו את הכתבה שפורסמה במוסף הנדל"ן של גלובס. 
לצפייה

אוקטובר 20

אנו מתכבדים לשתף אתכם בראיון נרחב שפורסם במוסף הנדל"ן של TheMarker עם שותפנו, עו"ד יובל גלאון. במסגרת הריאיון, שנערך על רקע ההישג הבולט בביטול המכרז למכירת חניון כיכר אתרים, מציב יובל זרקור על שורה של נושאים שזיהה כבעייתים במערכת התכנון והבנייה בישראל, וביניהם: מסמכי המדיניות של הועדות המקומיות כחלופה לתב"ע; השימוש במושגי שסתום אמורפיים שמגבירים את חוסר הודאות של יזמים; התמשכותם של הליכי רישוי; האקלים הכאוטי שבו נאלצים יזמים לפעול ועוד.
לצפייה

ספטמבר 20

עוד שנה חלפה עברה לה (הפעם – אולי טוב שכך), ובגלובס ריכזו את הפסיקות המשמעותיות ש'עשו את שנת המשפט' החולפת. עו"ד יובל גלאון, שותף בכיר במשרדנו, סימן את פסק הדין העקרוני בתיק "דלי דליה", בו עסק ביהמ"ש העליון בשאלה מתי תוכר פגיעה בפוטנציאל תכנוני של מקרקעין? ואם תוכר כזו - האם יש להתחשב בפוטנציאל התכנוני שהיה קיים לפני התוכנית החדשה? סקרנים לדעת עוד?
לצפייה

ספטמבר 20

חגי תשרי הם תמיד תקופה מורכבת, גם מצד המעסיקים וגם מצד העובדים והשנה מצטרפת הקורונה. האם יישמרו זכויות העובדים בתקופת המגפה? ומה לגבי חופשה מרוכזת לעובדים שכבר ניצלו את ימי החופש? עו"ד הדס שגיא, מנהלת מחלקת דיני עבודה במשרדנו עונה על השאלות בכתבה שפורסמה היום בידיעות אחרונות ובאתר YNET.
לצפייה

אוגוסט 20

אם בדן אנד ברדסטריט קבעו, מי אנחנו שנתווכח? גם השנה דורג משרדנו כאחד המובילים והאיכותיים בישראל בתחומי המשפט המנהלי והמיסוי המוניציפלי. והאמת? זה לא כל כך מפתיע... הברכות והתודות מסורות ללקוחותינו היקרים ולעובדים העוסקים במלאכה במסירות, במקצועיות כל השנה!

אוגוסט 20

אנחנו שמחים לעדכן על סיומו המוצלח של אירוע נוסף השנה, השני בסדרת אירועים שמשרדנו יוזם, שעניינם מפגש בין סטארטאפים/יזמים ומשקיעי הון סיכון. האירוע, שהתקיים הבוקר במועדון היאכטות החדש והנאה של שיא-גל מועדון היאכטות הישראלי במרינה בהרצליה, התמקד במיזמים העוסקים בפיתוח טכנולוגיות בתחומי קיימות, אגרו-טק, אנרגיה, ערים חכמות ועוד. באירוע השתתפו 14 סטארטאפים בשלבי גיוס מוקדמים, שנבחרו בקפידה מתוך עשרות רבות של מיזמים מועמדים; הסטרטאפים הנבחרים הציגו את מיזמיהם בפני פאנל של 10 משקיעי הון סיכון בפרופיל גבוה (בעיקר קרנות הון סיכון), במטרה לסגור עסקת השקעה. נקווה כי המפגש, שעורר עניין רב, אכן יניב השקעות והתקשרויות. מיותר לציין, כי בימי קורונה אלה הפקה של אירוע בהשתתפות פיזית של מספר רב של אנשים, איננה דבר מובן מאליו ככל ועיקר, ועל-כן התקבל בברכה ובהערכה. נראה לנו שעמדנו באתגר בכבוד. זו הזדמנות להודות שוב לשותפנו עו"ד גדעון לויט, בעל היוזמה ומי שאחראי על הפקת אירועי המפגשים האלה.

אוגוסט 20

SBGTW גאה שייצגה את PulseNmore בהסכם הרב שנתי שלו עם שירותי בריאות כללית, אחד מארגון תחזוקת בריאות הציבור הגדול בעולם, להיות ארגון HMO הראשון בעולם שרכש ומשלב במבצע שלו מכשיר אולטרה סאונד טלפוני שפותח על ידי PulseNmore המאפשר לנשים בהריון לבצע סריקות אולטרה סאונד בבית, ולקבל משוב מרופא או סונוגרף, מגביל את הצורך בביקורים בבית חולים ורופאים במהלך covid-19 ומעבר. אנחנו רוצים להודות לצוות של SBGTW המייצג את PulseNmore: גדעון לויט, ליטל ברששת פרי ושיר סביון.
לצפייה

אוגוסט 20

בית המשפט העליון דחה אתמול את ערעורה של עיריית תל-אביב על פסק דינו של ביהמ"ש המחוזי מינואר 2018 וקבע: "על רשות מקומית המבקשת למכור את המקרקעין שבבעלותה חלה חובת עריכת מכרז". בהליך זה, אותו הוביל בשלוש השנים האחרונות עו"ד יובל גלאון, שותף בכיר במשרדנו, ייצג המשרד את המתנגדים להסכם שעליו חתמה העירייה עם קבוצת יזמים פרטית למכירת החניון בכיכר אתרים - אחד האתרים המוכרים וההיסטוריים בעיר תל-אביב. בעוד שהמתנגדים טענו כי היה על העירייה חובה לקיים מכרז פומבי ופתוח – העירייה הסתמכה על הסכם פשרה שאותו חתמה עם היזמים. לדברי עו"ד גלאון: "ההחלטה מדגישה כי על רשויות מקומיות לבכר את האינטרס הציבורי, הבא לידי ביטוי במיטבו בדיני המכרזים, בבואן לסחור במקרקעין שבבעלותן, גם כאשר הן רואות לנגד עיניהן דחיפות עזה בהשלמת הליכי מכירה לגופים פרטיים."
לצפייה

יולי 20

כניסתו של אבי ניסנקורן, שר המשפטים החדש למשרדו מלווה באתגרים רבים. כשעל הפרק כל כך הרבה משימות חשובות, ובחסות תקופת הקורונה, עו"ד רועי הכט, שותף וראש מחלקת נדל"ן במשרדנו, מציע לשר החדש לפעול לייעול עבודת לשכות רישום המקרקעין באמצעות "העמקת ההנגשה של שירותים מקוונים בכל התחומים האפשריים הכרוכים ברישום עסקאות נדל"ן"
לצפייה

יולי 20

שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן פרסם השבוע את הצעדים העיקריים במסגרת מדיניות הדיור שלו, ביניהם: סבסוד מכרזים לקרקעות לדיור בר השגה, הלוואות לרכישת דירות בפריפריה, הקטנה בבירוקרטיה של רמ"י וביטול תכנית מחיר למשתכן. עו"ד רועי הכט, שותף וראש מחלקת המקרקעין במשרדנו אומר כי "שיטה שבה הקרקעות במרכז מתומחרות גבוה, מרחיקה אוכלוסיות צעירות ותוססות ממרכז המדינה, ומנציחה את המצב הדמוגרפי והסוציואקונומי של שכונות מגורים מוחלשות בפריפריה".
לצפייה

מאי 20

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע: נימוק בדבר חובות אישיים, שאליהם נקלעו הדיירים בפרויקט, אינו נימוק רלוונטי לתוספת יחידות דיור במסגרת פרויקט תמ"א 38. הדין מתיר לוועדה המקומית שיקול דעת באשר להיקף התמריצים שניתן להתיר בתמ"א 38 לצורך חיזוק המבנה. עוה"ד סלאם חאמד ותומר רייניך ממשרדנו ייצגו את הועדה המקומית לתכנון ובנייה בגבעתיים, אשר התנגדה לתוספת יחידות הדיור שנדרשה וטענה כי היא חרגה משמעותית ממדיניותה התכנונית המבוססת על שיקולים כלכליים ושמאיים
לצפייה

מאי 20

אי שם ב-2007, כשחברי ועדה מקומית לתכנון ובנייה ניהלו דיון בעודם ישובים באוטובוס - ביטלה ועדת הערר את החלטתם משום שראתה בדיון "זילות של דיוני הוועדה ופגיעה קשה בסדרי מינהל תקין ובאמון הציבור" >> 13 שנים ומגפת קורונה אחת מאוחר יותר, דווקא אמון הציבור הוא שמחייב את כולנו לצאת מהקופסה, לנטוש מנהגים ישנים ולאמץ חדשים. קראו את מאמרה של סלאם חאמד, שותפה במשרדנו.
לצפייה

אפריל 20

כשם שמדינת ישראל נרתמה להביא לארץ 'מהיום למחר' ביצים לאספקה, כדי להתגבר על מחסור, כך היא חייבת למנוע ייבוא לארץ של תוצרת חקלאית, כשאין מחסור כזה. עצמאות תזונתית נדרשת בימי שלום, כך שנהיה ערוכים בימי מלחמה" – כך כותב לכלכליסט עו"ד אלירן סטריכמן, שותף במשרדנו המתמחה במגזר החקלאי
לצפייה

אפריל 20

לקראת הסגר הכללי: נשיאות המגזר העסקי, המיוצגת על ידי עו"ד אלירן סטריכמן ממשרדנו, שלחה לפני זמן קצר מכתב לראש הממשלה, ליועמ"ש ולמשרדי האוצר, הכלכלה והבריאות בו היא טוענת כי "הגבלת התנועה בכל הישובים בארץ, גם בישובים בהם אין התפרצות חמורה של נגיף הקורונה, ושגופי הבריאות לא המליצו על הטלת סגר בהם – איננה לתכלית ראויה, ועל-כן – פסולה". לפי הנשיאות, משמעות ההחלטה הינה "סגירה למעשה של כל הפעילות העסקית והמפעלית בישראל, משום שעובדים לא יוכלו להגיע לעבודה, גם במפעלים חיוניים".
לצפייה

אפריל 20

בזמן שהקורונה ממשיכה להשתולל, ההליכים המשפטיים ממשיכים להתנהל. עורכי הדין יובל גלאון ו- Shelly Lev Sherman ממשרדנו, הגישו באחרונה עתירה נגד מועצת גזר, בטענה כי בקיבוץ נען אושרה הפעלת אתר פסול בניגוד לחוק ולתוכנית השטח. עוד נטען שם כי "הפסולת האסורה עשויה להביא לכדי מפגע סביבתי ופגיעה ביכולת השבת הקרקע לייעוד חקלאי".
לצפייה

אפריל 20

אם 1+1 = 2, האם 1+1 יכולים להיות שווים 11? בזמן שאתם מנסים לפתור את החידה, קראו בכלכליסט את מאמרו של שותפנו, עו"ד יובל גלאון, שמדגים כיצד יצירתיות משפטית יכולה לבנות לכם בבית חדר חדש ושלם ואפילו בלי צורך להוציא היתר בניה.
לצפייה

אפריל 20

האם עם ישראל הוציא היתרי בנייה לפירמידות שבנה עבור במצרים לפני אלפי שנים? כנראה שלא! אז מדוע נדרש ההיתר כיום? ובכן, זה כבר עניין של בירוקרטיה, רגולציה והרבה מאוד כסף. האם אפשר אחרת? לדברי עוה"ד יובל גלאון ודן אור, שותפים במשרדנו המתמחים בתכנון ובנייה, זמנים יוצאי דופן, מחייבים פתרונות יוצאי דופן – התשובה לכך חיובית ונעוצה במנגנון של "רישוי בניה עצמי". לדברי עוה"ד גלאון ואור, "מדובר בכלי מדהים להאצת הבניה, במסגרתו אדריכל פרטי מבצע את הבדיקות הנדרשות ולוקח על עצמו את האחריות לכך שהבקשה להיתר בנייה שעליה חתם הינה ראויה לאישור". אתם כבר מרימים גבות ותוהים – הכיצד?
לצפייה

פברואר 20

שלוש חברות נדל"ן חברו יחד לשם הגשת הצעה במכרז להקמת 148 יחידות דיור בבת ים. לאחר שחזרו בהן מההצעה, החליט כונס הנכסים של המגרש לחלט את הערבויות בסך 33 מיליון שקלים שהחברות העמידו לצורך השתתפות במכרז. עו"ד רועי הכט, שותף וראש מחלקת הנדל"ן במשרדנו, מסביר לדה מרקר את הסיטואציה המסובכת ומסביר היכן טעו החברות בהתנהלותן.
לצפייה

דצמבר 19

בשנה האחרונה אנו עדים לשינוי משמעותי בעמדת בתי המשפט וועדות הערר ביחס לסמכויות של ועדות מקומיות לתכנון ולבניה. עיקר השינוי מתמקד בצמצום סמכותן לקבוע במסגרת מסמכי מדיניות או במסגרת הנחיות פנימיות, הוראות המגבילות בצורה משמעותית את זכות הקנין. עוה"ד יובל גלאון וסלאם חאמד, שותפים המתמחים בדיני תכנון ובנייה במשרדנו, מסבירים מדוע שינוי המגמה בבתי המשפט, מסמן תמרור עצור ל'מסמכי מדיניות' של הוועדה המקומית בתל אביב - המבקשת באמצעותם להכשיר מהלכים שיש לבצע באמצעות תוכנית מפורטת בלבד. קראו עוד ב-כלכליסט:
לצפייה

ספטמבר 19

עו"ד טלי גראיפר צורפה כשותפה במחלקת הליטיגציה עו"ד גראיפר רכשה את השכלתה במשפטים ובכלכלה באוניברסיטת תל-אביב והוסמכה בשנת 2010, לאחר התמחות במשרד גרוס חודק קלינהנדלר ושות'. בהמשך עבדה כעורכת דין במשרד מוביל, בו עסקה בתיקי ליטיגציה שונים לרבות בתובענות ייצוגיות. בשנת 2015 הצטרפה גראיפר למחלקת הליטיגציה במשרדנו, בה היא מייצגת לקוחות עסקיים שונים בתיקי ליטיגציה מורכבים בנושאים מסחריים שונים, בהם סכסוכים חוזיים מורכבים, מחלוקות בתחום קניין רוחני ותובענות ייצוגיות.

אוגוסט 19

רוצים לדעת כיצד עיריית ירושלים ניסתה לספח אליה שטח שאינו בתחומה העירוני? ומדוע בית המשפט המחוזי לא ראה זאת בעין יפה? קראו בגלובס את מאמרה של עו"ד ליטל ברששת, שותפה במשרדנו המתמחה, בין היתר, במיסוי עירוני
לצפייה

אוגוסט 19

ברכות לחברת ZUTA CORE – הזוכה בתחרות SilicoNegev של עמותת מט"ע (מרכז טכנולוגיות עתידיות), אשר הוקמה במטרה לתמוך ולעודד מיזמי חדשנות הפועלים בנגב. הזוכה, חברה משדרות, פיתחה מערכת קירור מהפכנית ופורצת דרך לשרתים, שלא רק מגדילה את כמות השרתים שניתן להפעיל בשטח נתון, אלא גם מביאה לחיסכון משמעותי בצריכת האנרגיה. עו"ד גדעון לויט, שותף במשרדנו, גאה ללוות ולייעץ לעמותת מט"ע אשר השקיעה בחברה 500,000 שקלים, כמו גם בחברות הזנק נוספות הפועלות בנגב. בהצלחה!
לצפייה

יולי 19

גדעון לויט, עורך דין מוביל בעל כ-20 שנות ותק מקצועי, המתמחה בליווי וייצוג חברות הפעילות במגוון סקטורים ותעשיות, הצטרף בימים אלה כשותף למשרדנו. הצטרפותו של עו"ד לויט לצוות השותפים במשרד תסייע בחיזוק המחלקה המסחרית ובכניסתה לתחומי פעילות חדשים, במיוחד בעולמות הטכנולוגיה, ההיי-טק והקרנות. נציין כי בתחום המסחרי משרדנו ליווה בשנים האחרונות שורה ארוכה של חברות מסחריות מובילות במגוון תחומי פעילות. בין היתר, ייצג המשרד את הקבוצה הבינלאומית מיטרלי במגוון עסקאות בינלאומיות; את קבוצת וייס בעסקת מיזוג בתחום הצמיגים; משרדנו טיפל בעסקת המכירה של FCB לקבוצת ONE1; ייצג את חברת מנורה בהליך חדלות הפירעון של קבוצת IDB, ואנשי עסקים בכירים במאבק להקמת לשכת המסחר ישראל אנגולה; משרדנו אף מגיש שירות משפטי שוטף זה שנים רבות לחברת הצמיגים "אליאנס", מייצג את המכללה האקדמית בית ברל בכל ענייניה והליכים משפטיים שונים, וכן מייצג חברות בקבוצת כיל בעסקאות מסחריות ובליטיגציה. כמו-כן מייעץ המשרד לדירקטוריון של החברה הציבורית עמיר השקעות ועוד. עו"ד לויט רכש את השכלתו המשפטית בין השנים 1994 ל-1998 באנגליה, שם השלים תואר ראשון ותואר שני במשפטים (בהצטיינות) והתמקד בלימודי משפט בינלאומי פרטי. את דרכו המקצועית החל לויט בייעוץ וליווי חברות הייטק וגופי השקעה פרטיים בעסקאות פרייבט אקוויטי. בהמשך עבר לויט למשרד ישראלי בן צבי, משרד בוטיק המתמחה בשוק ההיי-טק, אשר לימים התמזג עם משרד עוה"ד שבלת. בתקופה זו, התמקד עו"ד לויט בליווי וייעוץ לחברות הזנק מקומיות ובנושאים מסחריים ותאגידיים. בשנת 2007 הצטרף לויט כשותף למשרדו של אליעד שרגא ושימש ראש המחלקה המסחרית במשרד. במסגרת עבודתו עסק עו"ד לויט בין השאר בליווי וייצוג חברות הפעילות במגוון סקטורים ותעשיות, לרבות בתעשיית ההון-סיכון וההיי-טק המקומי. במהלך שנים אלו לויט ייצג חברות סטארט-אפ בתחומי פעילות מגוונים, וכן צבר ידע וניסיון רב בתכנון, התוויה ויישום של עסקאות מסחריות שונות, מקומיות ובינלאומיות, לרבות עסקאות מיזוג ורכישה, השקעות הון סיכון, גיוסי השקעה ישירים ומשניים, גיוסי חוב, עסקאות רכש, מיזמים משותפים, שיתופי פעולה בנושאי מחקר ופיתוח, מסחור בטכנולוגיה, וכיו"ב. במהלך שנים אלו ייצג עו"ד לויט בין היתר את ביה"ח אסותא בעסקאות רכש ובמיזמים משותפים בחו"ל, טיפל בעסקאות בתחום ה-IT ובתחומים רבים נוספים, ייצג את קרן הנדל"ן בית וגג, לרבות במסגרת סכסוך בין בעלי המניות בשותף הכללי של הקרן; עסק במהלך רה-ארגון בחברת יזמות גדולה ומוכרת; טפל בעסקת הרכישה של פילת ישראל על ידי היי-קפיטל; ייצג את חברת DeKelOil (חברה ציבורית הנסחרת בלונדון) במיזם להקמת מפעל לייצור שמן דקלים בגאנה, ועוד. במשרדנו ירכז עו"ד גדעון לויט כשותף את הפעילות המשפטית במחלקה המסחרית של המשרד. משרד שביט בר-און גלאון צין ויתקון ושות׳ נוסד בשנת 1992 ומונה כיום כ-35 עורכי דין, מתוכם 14 שותפים, המתמחים במגוון תחומי המשפט המסחרי, וכן במשפט מנהלי, תכנון ובנייה, מקרקעין, ליטיגציה, רשויות מקומיות ומיסוי עירוני. המשרד משמש כנציג הישראלי ברשת משרדי עורכי הדין האירופאית ELG המתמחה בדיני חברות ובמשפט מסחרי, וכן כנציג ישראל ברשת עורכי הדין הגלובלית Cathay Associates המאגדת משרדי עורכי דין מובילים הממוקדים בהענקת שירותי ייעוץ למיזמים מסחריים בסין.

מאי 19

המהלך הלאומי שהוביל משרד האוצר בשנים האחרונות להשבת עשרות אלפי דונמים בייעוד חקלאי לטובת בנייה מסיבית למגורים, חייב את החקלאים להשיב למדינה קרקעות בתמורה לפיצויים מוגדלים. אלא בעוד שמשרד האוצר מבקש לזרז הליכים באמצעות תמרוץ שיינתן לחקלאים שישתפו פעולה - ואיפשר לחקלאים לסחור באופציות על חלק מהקרקע - הרי שרשות המסים אינה מכירה בכך ומטילה מיסוי מלא על מלוא שווי הקרקע בעסקות אלה. עורכי הדין רון צין ורועי הכט ממשרדנו, המייצגים בעלי קרקעות המחזיקים במאות דונמים של קרקע להשבה, מותחים ביקורת על המצב שנוצר ואומרים כי "עמדת רשות המסים אינה מתיישבת לא עם ההיגיון הכלכלי ולא עם המציאות בשטח"
לצפייה

מאי 19

בית המשפט המחוזי בחיפה, (בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים), הורה על ביטול דרישה שהוציאה העירייה לחברת נייר חדרה לתשלום היטלי פיתוח בגובה 47 מיליון שקל. בפסק הדין נקבע כי נפלו פגמים מהותיים באופן קביעת התעריף של ההיטלים ובעקבות כך בגובה התעריף שנקבע. "משבחרה עיריית חדרה שלא להתמודד עם טענות אלו באופן ספציפי, אין מנוס מביטול דרישת התשלום על כל חלקיה", נכתב בפסיקה. חברת נייר חדרה יוצגה על ידי עורכי הדין עפר בר און, רוית ברעם מזור ויובל שרמן ממשרדנו.
לצפייה

אפריל 19

ניסיתם פעם לערער על חיובי הארנונה שהושתו עליכם? אם כן – ודאי גיליתם שהשאלה לאיזו ערכאה לפנות בנושא אינה פשוטה. אף שבשורה של פסקי דין נקבע כי טרם פנייה לבית המשפט, יש לערער על השומה בפני מנהל הארנונה, השאלה של רטרואקטיביות החיוב נותרה בסמכות ייחודית של בית המשפט לעניינים מנהליים. מבולבלים? אנחנו לא, אבל עדיין - כדאי לשים לב. קראו ב גלובס - Globes את מאמרה של עו"ד ליטל ברששת פרי , שותפה במשרדנו המתמחה, בין היתר, במיסוי מוניציפאלי
לצפייה

אפריל 19

בינואר השנה, לאחר 31 שנות שירות, פרש "חוק ההגבלים העסקיים" לפנסיה והוחלף בחוק חדש, צעיר ועדכני: "חוק התחרות הכלכלית". חודשיים בלבד לאחר יציאתו על העולם העסקי, קיבל החוק החדש טיוטת גילוי דעת, אשר עוסקת בשאלה המהותית: "מהו כוח שוק משמעותי"? רוצים לדעת במה מדובר? קראו ב גלובס - Globes את מאמרו של עו"ד עפר בר-און שותף בכיר במשרדנו:
לצפייה

פברואר 19

רעידת אדמה בענף התכנון: במנהל התכנון מתכוונים לבטל את הקלות "שבס כחלון" אשר מאפשרות להוסיף עד 30% דירות מעבר לאלו שאושרו בתוכנית. לדברי עו"ד יובל גלאון, שותף בכיר במשרדנו המתמחה בתכנון ובניה, "המהלך המדובר צפוי לגרום למבול של תב"עות חדשות, משום שאף יזם לא יוותר על התוספת שכבר חישב אותה כשרכש את הקרקע... הקלות שבס, כחלון, ועוד מנגנוני גמישות שכאלה נועדו לפתור מצוקת ביניים שנוצרת בתקופה הארוכה שבין אישור תוכנית, לבין המועד שבה שתאושר תוכנית חדשה יותר..."
לצפייה

דצמבר 18

עוה"ד יובל גלאון אלירן סטריכמן, שלי לב שרמן וענבר טל ממשרדנו מייצגים בימים אלה את חברת יובל ירין ים המלח, המחזיקה במחצית ממתחם חמי עין גדי, בעתירתה לבית המשפט העליון. לפי החברה, הממשלה אשר קבעה פיצויים בגין נזקי בולעני ים המלח, מסרבת לאפשר לה לטעון ביחס לפיצוי המגיע לה וכי "על נזק של 70 מיליון הובטח מענק של 10 מיליון – וגם אותו לא ניתן לממש"
לצפייה

אוגוסט 18

הישג יוצא דופן למחלקת הליטיגציה במשרדנו: בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל פסק דין שניתן לפני שלוש שנים, במסגרתו נפסקו 100 מיליון ₪ לטובת יזמים ישראליים. עו"ד Amir Witkon, שותף במשרדנו ו - Tali Graifer עו"ד במחלקה, ייצגו את הצד מבקש הביטול, אשר עתה יקבל את ההזדמנות להשיב כראוי לתביעה. רוצים לדעת עוד על אחד ההליכים המשפטיים המורכבים, המרתקים וחוצי-הגבולות שמתנהלים כיום בבית המשפט המחוזי בת"א?
לצפייה

אוגוסט 18

עו"ד אלירן סטריכמן, שותף במשרדנו, מייצג בימים אלה עשרות חקלאים, מגדלי עגבניות, במאבקם להגברת הפיקוח על ייבוא עגבניות מתורכיה. החקלאים, החוששים מייבוא סחורה הנגועה במזיקים אשר עלולים לפגוע בגידוליהם, טוענים כי "מחסור בכוח אדם לפיקוח - אינו תירוץ להפקרת החובה להגנת הצומח ולהפקרת האזרחים והחקלאות". עו"ד סטריכמן מוסיף כי "תמוה שדווקא בתקופה בה היחסים עם תורכיה אינם מן המשופרים, מעניקה מדינת ישראל 'פרס' לתוצרת התורכית". רוצים לדעת עוד?
לצפייה

אוגוסט 18

עו"ד תומר גור, שותף במשרדנו המתמחה בדיני תכנון ובנייה, מייצג את חברת אלייד בהליך לביטול שומת היטל השבחה שהטילה עליה עיריית ירושלים. בעוד שלפי העירייה, מאחר והקו הירוק של הרכבת הקלה עובר בסמוך למגרש שמכרה החברה, קיימת השבחה ולכן הופקה דרישת תשלום; החברה טוענת, באמצעות עו"ד גור, כי אף שרכבת קלה קיימת בבירה מזה שנים, מעולם לא נגבה היטל השבחה כלשהו על תוכנית לרכבת קלה במדינת ישראל. רוצים לדעת עוד על ההליך המשפטי התקדימי?
לצפייה

יוני 18

עו"ד רועי הכט, שותף ומנהל מחלקת הנדל"ן במשרדנו, ליווה את הרוכשים בעסקה לרכישת קרקע בהיקף 7 דונמים בפתח תקווה. רוצים לדעת למה תשמש הקרקע? היכנסו לכתבה בדה מרקר
לצפייה

מאי 18

מצ"ב מאמרו של עו"ד תומר גור, שותף במשרדנו, אשר פורסם בגלובס – באתר ובעיתון. במאמרו, העוסק בפסיקותיו, הלעיתים סותרות, של בית המשפט העליון בנושא היטל השבחה, טוען עו"ד גור כי "אנו עדים לתהליך משפטיזציה של תחום שהיה בעבר נחלתם של שמאי מקרקעין בלבד. למרות שהניסיון של בית המשפט למלא חללים קיימים בחוק או להגיע לתוצאה צודקת הוא מבורך, עדיין התוצאה היא אי-ודאות רבה". קריאה מעשירה.
לצפייה

פברואר 18

השבוע פורסם כי במסגרת בוררות בינלאומית שנערכה בקהיר, נפסק כי חברות הגז המצריות יפצו את חברת EMG ב-1.033 מיליארד דולר. זאת, לאחר שנקבע כי החברות ביטלו את ההסכם לאספקת גז לישראל שלא כדין. כעת תוהים נושיה של EMG שקרסה כתוצאה מביטול ההסכם, האם וכיצד יצליחו לגבות את הסכום האדיר שנפסק בבוררות ומהם הסיכויים "לראות כסף" מהזכייה. לדברי עו"ד אמיר ויתקון ממשרדנו, המתמחה בליטיגציה ובבוררות בינלאומית, "אם EMG תצליח לאתר נכסים של חברות הגז שאינם במצרים - סיכוייה לממש את הזכייה יגדלו משמעותית". רוצים לדעת עוד? היכנסו לכתבה בגלובס
לצפייה

פברואר 18

מצ"ב פרסום כלכליסט אודות הבקשה לתיקון כתב התביעה שהגיש עו"ד אלירן סטריכמן, שותף במשרדנו, בשמם של חקלאים מהצפון אשר ספגו נזקים בשל פגיעה באספקת החשמל, בחורף 2013. במקור, הוגשה התביעה בשמם של 132 חקלאים. ואולם, בחודשים האחרונים - במיוחד לאחר הפרסום הקודם – התווספו לתביעה 170 חקלאים נוספים ומכאן הבקשה לתיקון והפולו-אפ בתקשורת.
לצפייה

פברואר 18

מצ"ב פרסום גלובס , אודות היטל חדש שהעיריות ברחבי הארץ החלו ליישם בשנים האחרונות ואשר מכניס להם מיליוני שקלים בשנה. מדובר ב"פטנט" חדש שהעיריות מצאו ואשר מאפשר להן, תוך יישום "שיטת מצליח", לגבות מיליוני שקלים. עורכת הדין רוית ברעם מזור, שותפה במשרדנו, אשר כתבה בנושא, מרואיינת לכתבה שזכתה לבולטות גדולה בגלובס.
לצפייה

ינואר 18

מצ"ב פרסום גלובס, אודות פסק הדין המנומק של בית המשפט המחוזי בת"א, אשר קיבל את העתירה אשר הגיש עו"ד יובל גלאון - שותף בכיר במשרדנו, בשם לקוח המשרד, וביטל את מכירת החניון בכיכר אתרים ליזמים פרטיים.
לצפייה

ינואר 18

סוף מעשה במחשבה תחילה: בעלת עסק באילת שהגישה בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד העירייה, חויבה לשלם לה הוצאות משפט בסך 22 אלף שקלים, לאחר שכל טענותיה בבית המשפט המחוזי נדחו. למרות קביעתו הנחרצת של בית המשפט, לפיה: "העירייה רשאית לתקן מפגעים ולהשית את עלות התיקון על בעלי הנכסים", ערערה האישה לבית המשפט עליון וגם שם נדחו טענותיה. הפעם חויבה בהוצאות משפט בסך 20 אלף שקלים נוספים, תוך שנקבע כי כלל לא הייתה יכולה להגיש את תביעתה כייצוגית. ברכות לשותפתנו, עו"ד רוית ברעם-מזור אשר ייצגה את עיריית אילת בהליך. קראו את הכתבה המלאה:
לצפייה

עדכוני פסיקה בארנונה - מרץ-אפריל 2021

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודשים מרץ - אפריל 2021:
קרא עוד

עדכון קורונה בעקבות פסיקת בית הדין לעבודה

להלן הנחיות תמציתיות המובאות לשימושכם, על רקע מתן החלטה משמעותית על ידי בית הדין לעבודה במסגרת סע''ש 42405-02-21 סיגל אבישי נ' מועצה מקומית כוכב יאיר – צור יגאל (מיום 21.3.21) בעניין חיוב עובדים למסור פרטים אודות התחסנות וכן לעניין החלת הגבלות על עובדים לא מחוסנים.
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - ינואר 21

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודש ינואר 2021:
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - נובמבר-דצמבר 20

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודשים נובמבר - דצמבר 2020:
קרא עוד

חוזר לקוחות - הנחיות בדבר הגבלות על מקומות עבודה בתקופת הסגר

בתחילת השבוע, אושרו התיקונים לתקנות החירום שמכוחן יחול סגר שלישי על מדינת ישראל, החל מיום 27.12.2020 ועד ליום 9.1.2021 (בשלב זה) (להלן: "תקופת הסגר").
קרא עוד

הנחיות למעסיקים – תשלום עבור ימי בידוד

מצורף לעיונכם מזכר לקוחות בנושא "הנחיות למעסיקים – תשלום עבור ימי בידוד". אנו מזמינים אתכם לקרוא ומקווים כי תמצאו בו עניין. בכל שאלה או הבהרה, בנוגע לאמור בחוזר זה, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו.
קרא עוד

הנחיות למעסיקים – הודעה לעובד ולמועמד לעבודה (תנאי עבודה והליכי מיון וקבלה לעבודה), תשס"ב-2002

לנוכח התפשטות נגיף הקורונה, נוצר מצב לפיו עובדים רבים מבקשים להתמודד על כל משרה פנויה במשק. לפיכך, מצאנו לנכון לחדד את ההנחיות החלות על מעסיקים בקשר עם החובה למתן הודעה למועמד לעבודה, על פי חוק הודעה לעובד ולמועמד לעבודה (תנאי עבודה והליכי מיון וקבלה לעבודה), תשס"ב-2002 (להלן: "החוק").
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - ספטמבר-אוקטובר 20

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודשים ספטמבר - אוקטובר 2020:
קרא עוד

פסיקה תקדימית של ביהמ"ש העליון בעניין רכיב המע"מ בהצעות במכרזים

מצורף לעיונכם מזכר בנושא "פסיקה תקדימית של ביהמ"ש העליון בעניין רכיב המע"מ בהצעות במכרזים". אנו מקווים כי תמצאו בו עניין. בכל שאלה או הבהרה, בנוגע לאמור בחוזר זה, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו.
קרא עוד

ממצאי דו"ח פיקוח רוחב מטעם הרשות להגנת הפרטיות בקרב מגזר חברות המספקות שירותים של אחסון ועיבוד מאגרי מידע אישי

מצורף לעיונכם מזכר בנושא "ממצאי דו"ח פיקוח רוחב מטעם הרשות להגנת הפרטיות בקרב מגזר חברות המספקות שירותים של אחסון ועיבוד מאגרי מידע אישי". אנו מקווים כי תמצאו בו עניין. בכל שאלה או הבהרה, בנוגע לאמור בחוזר זה, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו.
קרא עוד

מדיניות דרישות דיווח תעשיה מטעם המשרד להגנת הסביבה

מצורף לעיונכם מזכר בנושא "מדיניות דרישות דיווח תעשיה מטעם המשרד להגנת הסביבה". אנו מקווים כי תמצאו בו עניין. בכל שאלה או הבהרה, בנוגע לאמור בחוזר זה, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו.
קרא עוד

תביעת השתקה וחסינות מלשון הרע לגבי מכתב התראה

מצורף לעיונכם מזכר בנושא "תביעת השתקה וחסינות מלשון הרע לגבי מכתב התראה". אנו מקווים כי תמצאו בו עניין. בכל שאלה או הבהרה, בנוגע לאמור בחוזר זה, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו.
קרא עוד

מזכר לקוחות - השהיית ביטול תוקפה של תעודת המחלה הגורפת

מצורף לעיונכם מזכר לקוחות בנושא "השהיית ביטול תוקפה של תעודת המחלה הגורפת מטעם משרד הבריאות". המשמעות היא שעד ליום 28.10.20 כל עובד שיאלץ לשהות בבידוד ויציג למעסיק את תעודת המחלה הגורפת, ייחשב כעובד שנעדר מהעבודה עקב מחלה ויהיה זכאי לתשלום דמי מחלה בהתאם למכסת ימי המחלה הצבורה שלו. בכל שאלה או הבהרה, בנוגע לאמור בחוזר זה, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו.
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - יולי-אוגוסט 20

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודשים יולי - אוגוסט 2020:
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - מאי 20

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודש מאי 2020:
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - אפריל 20

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודש אפריל 2020:
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - מרץ 20

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודש מרץ 2020:
קרא עוד

היתרי בנייה מיד, כאן ועכשיו - הכיצד?

הקפאת היתרי הבניה היא הסכנה הגדולה. קיימת דרך נועזת ומהפכנית לשחרר את הפקק . אבל לשם כך נדרש אומץ.
קרא עוד

ארנונה בעידן הקורונה

לקוחות יקרים, מחלקת המיסוי ברשויות מקומיות במשרדנו תשמח לעמוד לרשותכם בנושאי תשלומים לרשויות המקומיות גם בעידון הקורונה. שמרו על הבריאות!
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - פברואר20

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודש פברואר 2020:
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - ינואר 20

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודש ינואר 2020:
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - דצמבר 19

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודש דצמבר 2019:
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - אוקטובר 2019

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודש אוגוסט 2019:
קרא עוד

עדכוני פסיקה בארנונה - אוגוסט 2019

תמצית פסקי הדין בנושא ארנונה כללית שניתנו בחודש אוגוסט 2019:
קרא עוד

למידה מרחוק במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל – האתגר

המעבר של מערכת ההשכלה הגבוהה כולה ללמידה והוראה מרחוק, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, מציבה בפני המערכת אתגרים מורכבים.
קרא עוד

הסמכות לדיון בחיוב ארנונה רטרואקטיבי – איש הישר בעיניו יעשה

נישומים המבקשים לחלוק על חיובי ארנונה שהושתו עליהם נאלצים, לא אחת, להידרש לשאלה מי הוא הגוף המוסמך לדון בטענותיהם – מנהל הארנונה ובהמשך ועדת הערר לענייני ארנונה במסגרת הליכי השגה וערר, או שמא בית המשפט לעניינים מנהליים בעתירה מנהלית?
קרא עוד

חוק התחרות הכלכלית – שינויים קטנים גדולים

בינואר השנה (2019) נמוג לו ונעלם מהנוף המשפטי של ארצנו חוק ההגבלים העסקיים, תשמ"ח-1988, ויחד עמו נעלמו גם "רשות ההגבלים העסקיים", "הממונה על הגבלים עסקיים" ו"בית הדין להגבלים עסקיים"... את מקומם של אלה תפסו "חוק התחרות הכלכלית, התשמ"ח-1988", "רשות התחרות", "הממונה על התחרות" ו-"בית הדין לתחרות".
קרא עוד

האם טענות הגנה של הנתבע כפופות להתיישנות על פי חוק ההתיישנות?

טענת התיישנות, היא טענת הגנה. הטענה נשמעת, בדרך כלל, מפי הנתבע, המבקש לחסום את התובע ולהדוף את התביעה. ברם, מהו המצב המשפטי כאשר המצב הוא הפוך – קרי, התובע הוא המבקש להעלות טענת התיישנות, כנגד טענת הגנה, המועלית על ידי הנתבע? נעסוק בקשיים שמתעוררים במצב דברים שכזה, ונציג את עמדתנו ביחס למצב המשפטי הרצוי.
קרא עוד

עדכון לקוחות - חוק מוסר תשלומים לספקים

לאחרונה נכנס לתוקף חוק מוסר תשלומים לספקים, התשע"ז 2017- ("החוק") אשר נועד להסדיר את המועדים המכסימליים לביצוע תשלומים לספקים בעד מכירת טובין, מתן שירותים או ביצוע עבודה. מועדי התשלום שנקבעו בחוק עולים בקנה אחד עם הסטנדרט שנקבע בהוראת האיחוד האירופי בעניין זה, והעקרונות שיושמו על ידי מדינות ה- OECD. החוק נועד להקדים את מועדי התשלום ולקצר את תקופת האשראי שניתנת לביצוע תשלומים לספקים שמשולמים לפי חוזה למכירת טובין, מתן שירותים או ביצוע עבודה. החוק חל, בין היתר, על רשויות המדינה, משרדים ממשלתיים, רשויות מקומיות (לרבות תאגידים בבעלותן), מוסדות השכלה גבוהה, גופים מתוקצבים וכן על כל עסק שהוא עוסק מורשה.
קרא עוד

17.7.2017

לאחרונה, מבלי שהציבור ידע ומבלי שפורסמה הודעה פומבית בנושא, התחוללה סערה בשוק הצמיגים בישראל, אשר איימה לפגוע כלכלית במספר רב של יבואני צמיגים ורכבים. זאת, כאשר הממונה במשרד להגנת הסביבה על יישום החוק המסדיר את שוק הצמיגים, החוק לסילוק ולמיחזור צמיגים, תשס"ז-2007, שלח מכתבים לעשרות יבואנים בהם הודיע על כוונתו להטיל עליהם עיצומים כספיים מכוח החוק בסכום כולל של עשרות מיליוני שקלים.
קרא עוד

יום כדוה"א הבינ"ל 2017: שיקולים סביבתיים - לא מותרות של חברות עשירות

ב-25 באפריל צוין בישראל "יום כדור הארץ". אולם, אם פעם עוד היו מבקשים מאיתנו לכבות את האור למשך שעה כדי לציין את האירוע הבינלאומי, השנה עבר היום הזה בשקט יחסי. לדברי עו"ד גל שניר, מנהל תחום רגולציה הסביבתית במשרדנו, לעיתים נדמה כי השיקולים הסביבתיים נתפסים אצל חלק מן המנהלים כמעין עניין של 'מותרות', או כפריבילגיה לעסקים ש'יכולים להרשות זאת לעצמם'. למרות זאת, מסביר עו"ד שניר, באחרונה אנו רואים שנעשים צעדים חיוביים לקידום הנושא. קראו את מאמרו המלא שנכתב לרגל 'יום כדור הארץ הבינלאומי'
קרא עוד

עיצומים כספיים המוטלים מכוח החוק לסילוק ולמיחזור צמיגים – מסתבר שיש מה לעשות

בחוק לסילוק ולמיחזור צמיגים, תשס"ז – 2007 ("החוק") נקבעה חובה על יבואני צמיגים וכלי רכב לפעול לסלוק ולמחזור צמיגים משומשים, לפי יעדים שנתיים הנקובים בחוק. כמו כן, מוטלת על היבואנים לדווח על כך לממונה על מחזור צמיגים במשרד להגנת הסביבה ("הממונה"). יבואן אשר איננו עומד ביעדים הנקובים בחוק חשוף לעיצומים כספיים גבוהים במיוחד שהממונה רשאי להטיל. בשנה האחרונה הטיל הממונה עיצומים כספיים בסכומים של מיליוני שקלים על שורה ארוכה של יבואנים, מהמובילים והבולטים בענפים אלה. משרדנו ייצג בעת האחרונה כמה יבואנים כאלה, אשר סברו כי פעלו כשורה, אך בכל זאת הוטלו עליהם עיצומים בסכומים מצטברים של יותר מ-26 מיליון ש"ח.
קרא עוד

ראש השנה לאילנות - זמן לחשוב על הטבע

ראש השנה לאילנות הוא זמן טוב לקחת פסק זמן, להקדיש תשומת לב לטבע ולזכור כי יש לנו משימה לשמור עליו ועל המגוון הביולוגי החי והצומח בו, למעננו ולמען הדורות הבאים. חשוב שנדע כי לכל פעולה שאנו בוחרים לעשות, או לא לעשות, יש השפעה כלשהי על המתחולל בטבע.
קרא עוד

הפרחים של ביקל - לא נאמרה המלה האחרונה

הפרחים של ביקל - לא נאמרה המלה האחרונה פסק הדין של העליון, השולל את סמכותן של הוועדות המקומיות לדרוש כתבי שיפוי מיזמים, מכניס את הוועדות המקומיות לבעיה. ללא כתבי שיפוי הן משותקות - הן לא יעזו לאשר תוכניות החושפות אותן לחור תקציבי לזכותו של בית המשפט העליון יש לומר כי פסק הדין הדרמטי בענין פרחי ביקל, השולל את כוחן של ועדות מקומיות לדרוש כתבי שיפוי מיזמים, ניתן רק לאחר שקודם ניתנו "איתותים מקדימים" בפסקי דין אחרים. הסימנים הצביעו על כך שאין בכוונתו של בית המשפט העליון, למשוך את ידיו מהטיפול בסוגיה לוהטת זו.
קרא עוד

הוועדה למתחמי דירות על הנייר

בדיקה אקראית של תכניות שאישרה הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) מעלה, שהיא מגדילה את ההיצע התיאורטי של יחידות דיור, אך ספק אם יש בכוחה להגדיל את ההיצע בפועל. את מי שרעב ללחם, לא מעניין שבנו מאפייה משוכללת. הוא רוצה לאכול. כך, שוק הדיור הישראלי רעב לדירות, אך מסתבר כי המאפייה היעילה שהקימו בדמותה של הותמ״ל, מייצרת לחמים חצי אפויים, ואף מילה על הטעם.
קרא עוד

האם שוב יישארו התוכניות על הנייר

בישראל קיים מחסור עצום בחדרי מעונות לסטודנטים. מדו"ח מבקר המדינה שהוגש בחודש מאי האחרון ובחן, בין היתר, את התנהלות המועצה להשכלה גבוהה בנושא, עולה כי כ– 310 אלף סטודנטים בישראל נאלצים להסתפק בכ– 20 אלף מיטות בחדרי המעונות, בעוד שעל מנת להשוות את המצב במדינות נדרשת תוספת של לפחות 20 אלף מיטות. , OECD– ה
קרא עוד

המוסר הכפול של החקלאים

לאחרונה התנהל בתקשורת שיח מעורר מחלוקת לגבי "מוסריותם של החקלאים", והוטל ספק במוסריותם של כלל החקלאים בעקבות מספר מקרים שבהם חקלאים לא קיימו את הוראות חוקי העבודה ביחס להעסקת עובדים זרים.
קרא עוד

עדכון לקוחות – זכויות הורים

שני עדכוני חקיקה בנושא הורות, שבמרכזם השוואת זכויות אבות לאלה של אימהות: היעדרות בשל מחלת ילד תיקון 15 בחוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד) קובע, כי היעדרות של הורה מעבודתו בגין מחלת ילדו תחושב באופן מצטבר עבור שני ההורים. כלומר, במקרה שבו שני ההורים יוצרים יחדיו רצף של היעדרות מהעבודה בגין מחלת הילד, ספירת ימי המחלה תתנהל במשותף. זאת בכפוף למסירת הצהרה מתאימה של ההורים למעסיקיהם.
קרא עוד

הקשיים שבהעברת מנהל התכנון למשרד האוצר

מטה הדיור הוא לא מטה קסם. שוק הדיור הוא לא שוק הסלולר, והוא אפילו לא שוק הבנקאות. ההבדל ברור. בסלולר, המומנט הציבורי היה עם השר. המלחמה הייתה "טהורה", האינטרס של הציבור נגד האינטרסים של כמה תאגידים פרטיים. תמיד ניתן לזהות את הטייקון התורן בדמותו של האיש הרע, והשר על הסוס, דוהר אל הפריים טיים. בסלולר השיקול ציבורי היה אחד - הורדת מחירים. תיפול חברה אחת תבוא אחרת. אין נזק ציבורי......
קרא עוד

חוזר לקוחות- עדכונים בעניין הגדלת הפרשות פנסיוניות לעובדים

ביום ה – 1.7.2016 צפויה להכנס לתוקפה הפעימה הראשונה מתוך שתיים, בדרך לישום חובת הגדלת אחוזי ההפרשות הפנסיוניות לעובדים.בתמצית המדובר בתיקון רחב היקף החל על כלל המעסיקים במשק. חוזר לקוחות זה בא בהמשך לחוזר לקוחות מחודש ינואר 2016 במסגרתו עדכנו בדבר כניסתו לתוקף של תיקון 12 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל), התשס"ה- 2005, על אי הבהירויות שעלו ממנו, הקשיים הרבים שעמדו בפני מעסיקים בדרך ליישומו ועל ההשלכות רחבות ההיקף שעלולות היו להיות לו.
קרא עוד

ביטול חובת פרסום דו"ח רבעוני על ידי תאגידים קטנים

בחודש אפריל 2016, אושר במליאת רשות ניירות ערך נוסח חקיקה שטרם נכנס לתוקף, שמטרתו יצירת מדרג רגולציה באופן של ביטול חובת פרסום הדוחות הכספיים בגין הרבעון הראשון והשלישי, עבור "תאגידים קטנים", כהגדרתם בתקנה 5ג לתקנות ניירות ערך (דוחות תקופתיים ומידיים), התש"ל- 1970 (להלן: "הפטור").
קרא עוד

עדכוני חקיקה 2016- הקלות לחברות ציבוריות וחברות מנפיקות

לאחרונה, אושרו מספר תיקונים לחוק החברות, התשנ"ט- 1999 ("חוק החברות") ולתקנות שהותקנו מכוחו, מתוך מטרה להקל על הוראות הממשל התאגידי אשר חלות על חברות ציבוריות ועל חברות שתנפקנה לראשונה את ניירות הערך שלהן למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב. להלן נביא סקירה של עיקרי התיקונים וההקלות:
קרא עוד

נסיקת מחירי הנדל"ן בבודפשט

מחירי הדיור בבירת הונגריה עלו בשנה האחרונה ב-16%, ומיקמו את בודפשט כאחת מהערים הטובות ביותר בעולם להשקעה. עו"ד עפר בר-און, מומחה לשוק המזרח אירופי, על שוק הנדל"ן ההונגרי. קראו כעת:
קרא עוד

"רמזור ירוק" - רישוי תשתיות תחבורה במדינת ישראל

כולנו רוצים כבישים חדישים, רכבות מהירות ותשתיות תחבורה יעילות. כולנו רוצים שיבנו אותם כמה שיותר מהר, ועם כמה שפחות הפרעות. הבעיה היא, כפי שכולנו יודעים, שבמדינה בעלת סבך בירוקרטי כמו ישראל, הוצאתם של פרויקטים גדולים מסוג אלו מן הכוח אל הפועל זו משימה מאתגרת במיוחד.
קרא עוד

האם המדינה מפלה בין חקלאים במרכז לאלו שבנגב?

האם המדינה מפלה בין חקלאים במרכז לאלו שבנגב? עו"ד אלירן סטריכמן, על הפגיעה בחקלאות ביישובי הדרום ועל הצורך בתעריף מים אחיד לכולם
קרא עוד

שוק הנדל"ן בהונגריה ירוויח ממדיניות עידוד הילודה?

עו"ד עפר בר-און, מומחה לשוק המזרח אירופי, על ההחלטה שתסבסד למשפחות ההונגריות את הדירה: במטרה לעודד את שיעור הילודה בהונגריה וכן מתוך כוונה לעורר את השוק הרדום של הדיור למגורים, החליטה ממשלת הונגריה לסבסד החל מינואר השנה (2016) את עלות רכישת דירת המגורים עבור משפחות עם ילדים.
קרא עוד

אין תקציב? אין פיתוח!

הרשויות המקומיות אמונות על פיתוח התשתיות המוניציפאליות בתחומן ובאחריותן לוודא שלרשותו של כל נכס בתחום שיפוטן יעמדו התשתיות העירוניות הנדרשות לו, לרבות: מערכות כבישים, מדרכות, תיעול וניקוז, ביוב ומים כשאין בנמצא תאגיד מים וביוב, וכן משטחי ציבור פתוחים ומבני ציבור מהן יוכל ליהנות בעל הנכס.
קרא עוד

"הדשא של השכן"

בהתאם לסעיף 9ב(ב) לפקודת העיריות, רשאי שר הפנים, בהסכמת שר האוצר ולאחר שעיין בתסקיר ועדת חקירה שמינה לעניין זה, להכריז בצו על אזור המצוי בתחום רשות מקומית, אחת או יותר, שלא נכלל בו שטח המיועד למגורים בלבד ואשר תחומו יוגדר בצו, כאזור שבו ההכנסות מארנונה בלבד או מארנונה ומהיטלי השבחה או היטלי פיתוח, יחולקו בין הרשות המקומית שבתחומה מצוי אותו אזור לבין רשות מקומית, אחת או יותר, הסמוכה לרשות המקומית האמורה או הגובלת בה.
קרא עוד

בפתח שנת 2016 כניסתן לתוקף של הקלות במס שבח

המדינה מעניקה לבעלי קרקעות הטבה משמעותית במס השבח על מנת לדרבן למכור את נכסיהם ובכך להגדיל את היקף העסקאות במקרקעין המיועדים לבניה בתכנית בנין עיר.
קרא עוד

מחזור צמיגים בישראל – תמונת מצב

בשנת 2007 נכנס לתוקפו החוק לסילוק ולמחזור צמיגים, תשס"ז – 2007, אשר הטיל על ספקי הצמיגים בישראל (יצרנים ויבואנים של צמיגים חדשים) את החובה לאסוף ולמחזר את מרבית הצמיגים המשומשים אשר שיווקו בישראל.
קרא עוד

על האצת ההתחדשות העירונית

האצת תהליכי ההתחדשות העירונית במדינת ישראל מהווה אינטרס חיוני. בניית אלפי מבנים יכולה לשמש קטר צמיחה למשק ולסייע למטה הדיור הלאומי לעמוד ביעדיו להטבת משבר הדיור, לצד ובנוסף לתכניות דיור למשתכן, דיור בר-השגה והועדה לדיור לאומי שהוקמה לפי חוק הליכי תכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים (הוראת שעה), בשנת 2011. טיפול נכון בבנייה מחדש של מרקמים אורבניים (והדגש כאן הנו על הטיפול ה"נכון", משום שיכול להיות גם הרבה "לא נכון", הנובע מציפוף יתר ותכנון נקודתי גרוע שיהוו בכיה לדורות..) ישפר, בין השאר, את איכות חיי התושבים, ימתג מחדש שכונות אליהן ימשכו זוגות צעירים, יבסס תרבות בניה ירוקה, ייצר פתרונות חניה, ישדרג תשתיות ועוד. כל זאת, לצד הצלת חיי אדם בבינוי עמיד ויצירת מרחבים מוגנים דירתיים.
קרא עוד

הונגריה תפחית המע"מ על בניית דירות חדשות?

ב-15 בדצמבר 2015 הניחה ממשלת הונגריה על שולחנו של הפרלמנט ההונגרי את הצעת החוק העוסקת בהפחתת המע"מ על דירות מגורים חדשות מ-27% (השיעור הנוכחי) ל-5%
קרא עוד

תוספת דירות - תוספת בעיות

עו"ד רון צין על החלטת השר כחלון לאשר תוספת של עד 20% לשטחי בנייה בפרויקטים למגורים, על הבלאגן התכנוני שנוצר, ועל התיקונים שראוי להעביר בחוק.
קרא עוד

רישום סימן מסחר כחלק מאסטרטגית המיתוג של כל עסק

העולם בו אנו חיים הוא עולם של מותגים (Brands). כמעט כל חברה שמבקשת לחדור לשוק או להחדיר לשוק מוצר חדש, עוברת תהליך של "מיתוג" עסקי. במסגרת תהליך זה נבנה המותג או הלוגו של החברה שבעתיד יסייע לצרכנים לזהות את המוצר או השירות עם המקור שלו.....
קרא עוד

הגיעה העת לשינוי סדרי העדיפויות במימון ענפי הספורט בישראל

ההישגים הדלים של הכדורגל הישראלי מחייבים חשיבה מחודשת על חלוקת עוגת התקציבים של המועצה להסדר ההימורים בספורט . הגיע הזמן להעניק הזדמנות מכוונת לענפי ספורט שבאמת מעלים את ישראל על מפת העולם
קרא עוד

Waiver of Employees' Royalties for Service Inventions

The Israeli Committee for Compensation and Royalties, established under the Israeli Patents Law – 1967 (the “Committee”), rendered a groundbreaking ruling on May 4, 2014 that puts an end to a period of legal uncertainty existing from the breakthrough case of Actelis Networks vs. Yishai Ilani [February 3, 2010] related to the right of employees to benefit from compensation for service inventions...
קרא עוד

שיטת חישוב 140 מ"ר, לצורך קבלת פטור מהיטל על פי סעיף 19(ג) לתוספת השלישית לחוק התכנון והבניה

כידוע, חבות נכס בהיטל השבחה נוצרת, כאשר תוכנית משביחה את הנכס. כך, כאשר תוכנית מאפשרת לבנות 100 מ"ר על מגרש, ולאחר מכן מאושרת תוכנית משביחה, המאפשרת לבנות 150 מ"ר על אותו המגרש, הרי שבעת אישור התוכנית המשביחה, נוצר חיוב בהיטל השבחה. על מנת להקל על בעלי הנכסים מאפשר החוק לשלם את ההיטל רק במועד מימוש ההשבחה, כאשר בעל הנכס "נפגש עם הכסף", שכן לעיתים, ההיטל הינו גבוה מאוד, על אף שבעל המגרש לא נהנה מההשבחה באופן מיידי.
קרא עוד

בוררות בינלאומית

בוררות בינלאומית מעוררות סוגיות ושאלות ייחודיות ומורכבות עליכן יש לעמוד הן בשלב המשא-ומתן של הסכם בין גורם ישראלי לגורם זר והן בעת התגלעות מחלוקת בין גורם ישראלי לגורם זר. על סוגיות אלו נדון ונעמוד במצגת המצ"ב.
קרא עוד

הטמעת הסדרי נגישות

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בישראל חיים כ-1,440,000 איש עם מוגבלות. כלומר, כ-18% מהאוכלוסייה במדינת ישראל הינם אנשים עם מוגבלות פיזית, חושית (לקות ראייה ושמיעה), נפשית או שכלית. מגוון פעילויות חיי היום יום אינן נגישות לאנשים אלו באותו האופן כמו למרבית האוכלוסייה, וכך קורה שהם מודרים פעם אחר פעם מן המרחב הציבורי.
קרא עוד

הממונה על השכר באוצר יוכל לפקח על הוצאות השכר של המוסדות להשכלה גבוהה

בית המשפט העליון, בשבתו כבית המשפט הגבוה לצדק, שם לאחרונה סוף למחלוקת ארוכת שנים שנתגלעה בין המוסדות להשכלה גבוהה לבין הממונה על השכר במשרד האוצר, בכל הנוגע לחופש הפעולה של המוסדות בקביעת הוצאות השכר שלהם (בג"ץ 3250/13)...
קרא עוד

היטל ההשבחה בגין היתר לחיזוק מבנה מסחרי או תעשייתי מכוח תמ"א 38

תמ"א 38 הינה תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תמ"א 38 כללה, כבר בגרסתה הראשונה משנת 2005, את האפשרות לחזק מבנים שיועדו על פי התכנון התקף לשני ייעודים: מבנים המיועדים למגורים ומבנים שאינם מיועדים למגורים (סעיפים 11 ו-14 לתמ"א).
קרא עוד

Safe Harbor Defense Regarding Use of Inside Information

Section 52 of the Israeli Securities Law- 1968 (the "Securities Law") prohibits forbidden use of inside information, as defined below, of companies whose securities are offered to the public, or traded on a stock exchange and are held by the public ("Insider Trading"). Underlying this prohibition is the principle of fairness and the desire to prevent parties with access to a Company or its information, from abusing their position in order to gain benefits, at the expense of the investors who do not have such access.
קרא עוד

ביהמ"ש העליון מחמיר את הענישה לעבירות צווארון לבן

ביהמ"ש העליון דחה את ערעורם של מנכ"ל רשת שופרסל בע"מ ("שופרסל") לשעבר, אפרים רוזנהויז, וסמנכ"ל הסחר לשעבר, אליעזר גידור, ("רוזנהויז" ו"גידור", בהתאמה, וביחד: "המערערים"), והותיר את הרשעתם בעבירות של ניסיון לעשיית הסדר כובל, לפי חוק ההגבלים העסקיים, התשמ"ח- 1988 ("החוק") על כנה. בעוד שעונשו של גידור הומר לעבודות שירות לצד קנס כספי גבוה, רוזנהויז ירצה מאסר בפועל ויישא בקנס גבוה אף יותר. חומרת הענישה, שאינה עולה בקנה אחד עם פסיקות מקלות של ביהמ"ש בעניינים דומים מהעשור האחרון, ככל הנראה מצביעה על שינוי תפיסה בחומרתן של עבירות צווארון לבן, ובפרט בנוגע לדיני ההגבלים העסקיים.
קרא עוד

ניהול יישובי המגזר הכפרי בישראל – איפה משרד הפנים?

נוכח השינויים הגדולים שחלו בשנים האחרונות במגזר הכפרי, עם הקמת ההרחבות, עולה צורך דחוף לבחון מחדש את הכלים הארגוניים ואת הסדרי החקיקה, לפיהם פועלים הוועדים המקומיים ביישובים, לצד האגודות הקהילתיות.
קרא עוד

תיקון מספר 25 לחוק החברות

נבקש להביא לידיעתכם עדכון חקיקה חדש לחוק החברות אשר נכנס לתקפו לפני מספר ימים והעוסק, בין היתר, בהתנהלות הדיון בוועדת הביקורת. ביום 6 באוגוסט 2014 פורסם ברשומות תיקון מס' 25 לחוק החברות, התשנ"ט – 1999 (להלן: "התיקון ו-"החוק", בהתאמה). התיקון נכנס לתקפו חצי שנה לאחר פרסומו, קרי ביום 6 בפברואר 2015...
קרא עוד

חובת הבנק כלפי מתאבד כלכלי

מהן חובותיו של בנק כלפי לקוחו במקרה שבו הבנק סבור כי התנהלותו הפיננסית של אותו לקוח עשויה להובילו ל"התאבדות כלכלית" (כלומר, להפסד כספו של הלקוח עקב השקעות מסוכנות)? האם הבנק יוצא ידי חובתו במתן האפשרות ללקוח לפעול בחשבונו כאוות-נפשו ומתן אזהרות כלליות; או שמא על הבנק לשמש מעין "אפוטרופוס" על לקוחו ובמקרה הצורך אף לפגוע באוטונומיה הכלכלית של לקוחו ולעצור את פעילותו בחשבון הבנק לפי שיקול דעתו הוא? ....
קרא עוד

הודעת חדילה כמגן רשויות

השנים האחרונות, אשר בהן השיח הציבורי בישראל מתאפיין בסוגיות העוסקות בקשיים כלכליים קיומיים (תחת הכותרת: "יוקר המחייה"), הולידו, בין היתר, תופעה שניתן לכנותה כ"התפכחות צרכנית". בהתאם מוצא עצמו הציבור לא-אחת בוחן לעומק תשלומים שונים שאותם הוא נדרש לשלם, בין אם מדובר בתשלום חשבון החשמל החודשי, תשלום דרישת ארנונה לעירייה או בתשלום בעבור מוצרי צריכה בסיסיים, ובודק את מקור החבות שלו וצידוקיה המשפטיים...
קרא עוד

מחשבות חדשות על מהות וטכנאות

בפסק הדין של כבוד השופט אלטוביה מגן בפרשת בילינקיס נקבע כי לאור שינוי שיעור המס משנת 2003, בעת חישוב מס על רווחי הון יש ליישם את המנגנון הליניארי למיסוי רווחי הון, הקבוע בפקודת מס הכנסה ככתבו וכלשונו. המתנערים מפסק הדין טוענים, כי יישום "דווקני" שביקש השופט מגן לאמץ פוגמת ב"מהות הכלכלית" העומדת מאחורי החוק וכי אם רצה בית המשפט להעדיף את המהות, היה הוא יכול למצוא את העיגון הלשוני הרלוונטי...
קרא עוד

בחוזר זה נבקש לעדכן בתיקון לחוק הגמל, שצפוי להכנס לתוקפו בתחילת פברואר 2016, והוא בעל השלכה רחבת היקף על מעסיקים רבים בהקשר של אחוזי ההפרשות הפנסיוניות לעובדיהם ועלויות המעסיק בגין הפרשות פנסיוניות.
קרא עוד

המס על עובדים זרים לחקלאות בוטל באופן זמני- והחקלאים יכולים לנשום לרווחה

קראו את מאמרו של עו"ד אלירן סטריכמן, שותף במשרדנו, על המהלך המתבקש שמטיב עם ענף החקלאות.
קרא עוד

מהו החוף המלוכלך ביותר בישראל, ומה המדינה יכולה לעשות כדי למנוע זאת?

ניקיון החופים נבחן על ידי המשרד להגנת הסביבה באמצעות "מדד חוף נקי". מתוצאותיו עלה כי חלה ירידה באחוז החופים שדורגו כנקיים - נקיים מאוד מ61% מהחופים ל34% מהחופים. קראו את מאמרו של עו"ד גל שניר
קרא עוד

עדכון לקוחות – עדכונים לחקיקה: ימי חופשה לאבות; העלאת שכר המינימום

החל מיום 1.7.2016, נכנס לתוקפו תיקון לחוק חופשה שנתית התשי"א – 1951, ולפיו מכסת ימי החופשה השנתית לעובדים בעלי ותק של עד 4 שנים במקום עבודתם, תעמוד על 15 ימים קלנדריים לשנה (כלומר, בחישוב שכולל את סופי השבוע כחלק מימי החופשה). עובדים אשר חשבון החופשה שלהם מתנהל על פי ימי חופשה בפועל (ימי עבודה מהם נעדרו ולא כולל סופי שבוע), יהיו זכאים, כך להערכתנו, ל- 11 ימי חופשה שנתיים באם הם מועסקים על בסיס של 5 ימי עבודה בשבוע, ו- 13 ימי חופשה במידה וחל עליהם שבוע עבודה בן 6 ימים.
קרא עוד

הגדלת מכסת ימי החופשה השנתיים

החל מיום 1.7.2016, נכנס לתוקפו תיקון לחוק חופשה שנתית התשי"א – 1951, ולפיו מכסת ימי החופשה השנתית לעובדים בעלי ותק של עד 4 שנים במקום עבודתם, תעמוד על 15 ימים קלנדריים לשנה (כלומר, בחישוב שכולל את סופי השבוע כחלק מימי החופשה). עובדים אשר חשבון החופשה שלהם מתנהל על פי ימי חופשה בפועל (ימי עבודה מהם נעדרו ולא כולל סופי שבוע), יהיו זכאים, כך להערכתנו, ל- 11 ימי חופשה שנתיים באם הם מועסקים על בסיס של 5 ימי עבודה בשבוע, ו- 13 ימי חופשה במידה וחל עליהם שבוע עבודה בן 6 ימים.
קרא עוד